”Kiinnostuin ruoan alkuperästä jo lapsena työskennellessäni isäni navetassa. Isä on maatilayrittäjä ja toimii maidontuottajana Valiolle. Lähdin myöhemmin opiskelemaan leipuri-kondiittorilinjalle Järvenpäähän, ja kun suoritin opintojen aikana työharjoittelun liikenneasemalla, ymmärsin, että tämä on juuri sitä duunia jota haluan tehdä.
Aloitin Neste K Tuuliruusussa vuonna 2015. Alkuun tein monta vuotta yövuoroa. Kun kauppiasvaihdoksen jälkeen silloiset kauppiaat Mika ja Marika Huikko kysyivät, olisinko kiinnostunut keittiöstä, hommasin vielä kokin paperit oppisopimuksella. Oli hyvä päätös lähteä keittiötyöhön: tässä työssä saan olla luova ja kokeilla uusia asioita. Myös leipuritaustastani on hyötyä, sillä meillä leivotaan itse leivätkin lounaalle. Jos joskus kollega kauhistelee, ettei munkkiaihioita ole tullut, voin rauhoitella että ei se mitään, leivotaan itse.
Sain vuoden alussa ylennyksen keittiövastaavaksi. Työssäni lounaan valmistaminen ja lounaslistojen suunnittelu, tilaukset ja asiakkaiden kuunteleminen ovat isossa roolissa. Tuotan myös sisältöä kaupan some-tileille. Tuuliruusussa on nyt kasassa tiivis parinkymmenen hengen porukka, ja vietämme vapaa-ajallakin paljon aikaa yhdessä. Nykyinen kauppias Jonna Karvonen on kolmas kauppias minun aikanani. On ollut hauska nähdä, kuinka jokainen heistä on tuonut mukanaan oman juttunsa.
Yritämme muuttaa perinteistä käsitystä liikenneasemaruoasta, ja lounas ja vitriinitarjonta ovatkin ylpeydenaiheitamme. Kehitämme jatkuvasti uutta – esimerkiksi yksi suosittu eväsleipä on työntekijämme ideoima, ja kehittämämme vegaaninen sämpylä on kerännyt hehkutusta ympäri somea. Lounaspuolella teemme paljon tuunausta: perinteisen kinkkukiusauksen sijaan saatan valmistaa vaikka kinkku- chorizo- tai texmex-jauhelihakiusauksen. Se tuntuu heti vähän paremmalta eikä niin arkiselta. Kehitämme myös tuotteiden esillepanoa. Kun täytetyt ruisleivät eivät myyneet, tilasimme kolmiorasioita ja löimme leivät halki. Täytteet saatiin näkyviin ja myynti nousuun. Ei kukaan osta nykypäivänä vakuumiin pakattua sämpylää, josta pilkottaa ulos vain salaatinlehti.
Moni luulee, että keittiötyöntekijällä ei ole asiakaskohtaamisia, mutta minulle työssä tärkeitä ovat juuri ne pienet hetket kun tervehdit, viet annoksen tai käyt pyyhkimässä pöydän ja samalla huikkaat viereiseen pöytään että maistuuko. Kun kerron asiakkaille annoksista ja työstä niiden takana, he ovat usein ihan silmät pyöreinä, että onko ruoka oikeasti tehty täällä. Välillä melkein naurattaa, miten vääristynyt käsitys ihmisillä onkaan liikenneasemaruoasta.”
PETRA LAINE (26) / Mäntsäläläisen Neste K Tuuliruusun keittiövastaava / Pohjanmaalta ponnistava perheenäiti, jonka vapaa-aikaan kuuluvat lapsiperhearjen lisäksi ratsastus ja kakkujen leipominen tilaustyönä. / ”Teen myös joskus viikonloppuisin baareissa keikkaa, mutta pidän sitäkin enemmän harrastuksena!”
Lue koko juttu 28.10.2022 ilmestyvästä Kehittyvästä kaupasta.