Liike on lääke -kiertue on käynyt kesän aikana 12 paikkakunnalla ja järjestänyt 18 tapahtumaa. Lähes jokaisessa tapahtumassa kävijämäärä on ylittänyt ennakko-odotukset.
– Tapahtumamme on maksuton, helposti saavutettava ja täynnä erilaisia liikuntapisteitä, joten mukaan on helppo tulla. Tänä kesänä meitä osattiin jo selvästi odottaa, ja monella paikkakunnalla tapahtuman auetessa paikalla oli runsaasti väkeä, iloitsee Anne Weide, Head of Sponsorships.
Tapahtumissa on riittänyt hyppelyä, pallottelua ja naurua. Lapset ja nuoret ovat päässeet kokeilemaan eri lajeja ja innostumaan liikkumisesta leikin kautta. Mukana on ollut yli 50 paikallista urheiluseuraa jalkapallosta jääkiekkoon, koripalloon, tennikseen ja cheerleadingiin. Seuroille tapahtumat ovat hyvä paikka kohdata uusia harrastajia, ja perheille ne tarjoavat helpon tavan tutustua oman alueen harrastusmahdollisuuksiin.
Kesä starttasi Turusta Paavon Sporttipäivästä ja jatkui Tampereen Tammelaan, Helsingin Narinkkatorille, Hämeenlinnaan, Lahteen, Jyväskylään, Lappeenrantaan ja Ouluun. Heinäkuussa Liike on lääke oli mukana Helsinki Cupin vilinässä viitenä tapahtumapäivänä, ja elokuussa kiertue pysähtyi vielä Porissa, Mikkelissä, Kuopiossa ja Vantaalla.

Pirkka ja K-Rauta mukana kiertueella ensimmäistä kertaa
Kesän uutuutena tapahtumissa on ollut 40-vuotisjuhlaansa viettävä Pirkka. Pirkka-grillauspiste Cello-grilleineen on tarjonnut kävijöille Pirkka-makkaraa, ja Pirkka Street Basket on tuonut mukaan vauhdikasta katukorista. Pirkka Street Basket on osa Suomen Koripalloliiton ja K-ryhmän Pikkusudet-yhteistyötä, jossa alakoululaisia innostetaan liikkumaan koripallon kautta. Koululaistapahtumia on järjestetty K-kauppojen piha-alueilla yli 10 vuoden ajan, ja nyt katukorista pääsi ensimmäistä kertaa kokeilemaan myös Liike on lääke -tapahtumissa.
Perheen pienimmille yksi kiertueen vetonauloista on ollut K-Raudan keppihevosrata. Radan idea on helppo viedä myös kotiin, sillä sen voi toteuttaa omalle pihalle K-Raudan ohjeilla.

K-kauppiaat osana kiertuetapahtumia
Paikallisia K-kauppiaita on ollut mukana kutsumassa perheitä paikalle, tarjoamassa jakotuotteita ja kisapalkintoja sekä juttelemassa asiakkaiden kanssa tapahtumapäivänä.
– Teemme ennen kiertuetta yhteistyötä tapahtuma-alueen kauppiaiden kanssa ja kutsumme alueen kaupat mukaan tapahtumaan. Kauppiaat mahdollistavat yhdessä K-kauppiasliiton kanssa kiertueen toteutumisen, ja kun tapahtumapäivänä perheet ja seurat kohtaavat, syntyy hyvä meininki, josta voi olla ylpeä, Anne sanoo.

Lue koko juttu 20.8.2026 ilmestyneestä Kehittyvästä kaupasta.